Tacy sami = Integracja

Warsztaty z zakresu „Technik przenoszenia, asekuracji oraz pomocy osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku inwalidzkim”

Leżajsk 25-26 wrzesień 2015r.

   W dniach 25-26.09.2015 odbyły się warsztaty asekuracji osób niepełnosprawnych organizowane przez Stowarzyszenie „Dobry Dom” w Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku. Warsztaty były prowadzone przez prezesa Stowarzyszenia – Marka Piechutę. Szkolenie to skierowane było dla młodzieży / wolontariuszy z terenu Powiatu leżajskiego.

   Dwudniowe zajęcia prowadzone są w sposób aktywny z perspektywy wózka inwalidzkiego, tzn. wolontariusze w czasie całego szkolenia poruszali się na wózkach inwalidzkich. Dzięki takiej formie szkolenia młodzież „na własnej skórze” doświadcza jak wygląda życie osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim. Uczy się jak fachowo udzielić pomocy w pokonywaniu barier architektonicznych oraz w czynnościach dnia codziennego.

   W ramach szkolenia odbyły się m.in. zajęcia z doboru wózków, techniki asekuracji, techniki samoobsługi, technik  z zakresu umiejętnego udzielenia pomocy ON w pokonywaniu barier architektonicznych, ewakuacji i przenoszenia osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

   Miały także możliwość zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem – m.in. schodołazem, parapodium, samochodem do transportu osób na wózkach, sprzętem ortopedycznym. Uczestnicy zobaczyli świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej, z pewnością zweryfikowali swoje dotychczasowe wyobrażenia na temat problemów osób niepełnosprawnych, co zaowocowało wzrostem empatii, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka.

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Aktualności. Dodaj link do ulubionych. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone